Antavla Erik Georg Björk f Jonsson
1890-1976

Generation 0 - 4

Gen 0  Gen 1  Gen 2  Gen 3  Gen 4 
Erik Georg Björk f Jonsson.
Född 1890-10-09 i Kläppe, Marby (Z).
Död 1976-03-08 i Höla, Hallen (Z).
Bonde i Kläppe, Marby (Z).
 
F Jon Jonsson Björk.
Född 1850-07-13 i Kvitsle 2:11, Berg (Z).
Död 1907-05-07 i Kläppe, Marby (Z).
Byggmästare, bonde.
Ff Jon Jonsson Björk.
Född 1820-01-26 i Vigge, Berg (Z).
Död 1899-07-07 i Kläppe, Marby (Z).
Bonde.
Fff Jon Jonsson.
Född 1794-05-15 i Mo, Berg (Z).
Död 1865-03-11 i Västervigge, Berg (Z).
Bonde i Mo 3 "Högen".
Ffff Jon Jonsson Bergdal.
Född 1748-10-29 i Kvitsle, Berg (Z).
Död 1810-05-18 i Berg (Z).
Dragon sergeant, bonde i Mo 3 "Högen".
Fffm Brita Mårtensdotter.
Född 1754-08-18 i Vigge, Berg (Z).
Död 1824-04-16 i Medvigge, Berg (Z).
Ffm Brita Jönsdotter.
Född 1793-04-28 i Galhammar, Berg (Z).
Död 1865-07-12 i Västervigge, Berg (Z).
 
Ffmm Brita Göransdotter.
Född 1756-03-11 i Rörön, Berg (Z).

Fm Ingeborg Andersdotter.
Född 1816-06-05 i Bergsviken, Berg (Z).
Död 1892-02-28 i Kläppe, Marby (Z).
Fmf Anders Mårtensson.
Född 1777-04-11 i Bergsviken, Berg (Z).
Död under Riksdagen 1840-03-01 i Stockholm.
Riksdagsman.
Hemmansägare i Bergsviken 4.
Fmff Mårten Andersson.
Född 1738-09-28 i Tossåsen, Berg (Z).
Död 1798-12-11 i Bergsviken 4 "Gunnarsgården", Bergsviken, Berg (Z).
Bonde i Bergsviken 4 "Gunnarsgården".
Fmfm Märta Göransdotter.
Född 1753-05-05 i Bergsviken, Berg (Z).
Död 1832-01-10 i Bergsviken, Berg (Z).
Fmm Ingeborg Gunnarsdotter.
Född 1779-07-13 i Kvitsle 2:2 "Gunnars", Berg (Z).
Död 1847-10-29 i Bergsviken, Berg (Z).
Fmmf Gunnar Olofsson Viggfelt.
Född 1730-12-20 i Berg (Z).
Död 1802-09-25 i Kvitsle, Berg (Z).
Dragon, Bonde i Kvitsle 2:2 "Gunnars", Berg (Z).
Fmmm Ingeborg Olofsdotter.
Född 1734-06-13 i Tossåsen, Berg (Z).
Död 1809-07-26 i Kvitsle, Berg (Z).
M Märta Björk f Larsdotter.
Född 1855-01-02 i Myckelåsen, Marby (Z).
Död 1942-01-27 i Kläppe, Marby (Z).
Mf Lars Mårtensson.
Född 1819-01-25 i Trappnäs, Hallen (Z).
Död 1896-04-01 i Myckelåsen, Marby (Z).
Bonde i Myckelåsen.
Mff Mårten Larsson.
Född 1788-08-27 i Trappnäs, Hallen (Z).
Död 1860-01-13 i Trappnäs, Hallen (Z).
Dragon, Bonde i Trappnäs 2A.
Mfff Lars Olofsson.
Född 1749-07-29 i Trappnäs, Hallen (Z).
Död 1801-06-01 i Trappnäs, Hallen (Z).
Bonde i Trappnäs 2A, Hallen (Z).
Mffm Brita Olofsdotter.
Född 1750-12-07 i Önsta, Oviken (Z).
Död 1800-04-27 i Trappnäs, Hallen (Z).
Mfm Märta Nilsdotter.
Född 1794-09-01 i Kläppe, Marby (Z).
Död 1887-12-02 i Trappnäs, Hallen (Z).
Mfmf Nils Gudfastsson.
Född 1749-01-23 i Heljesund, Hallen (Z).
Död 1831-12-29 i Kläppe, Marby (Z).
Bonde.
Mfmm Anna Tyrisdotter.
Född 1758-12-20 i Mårdsund, Hallen (Z).
Död 1823-05-24 i Kläppe, Marby (Z).
Mm Anna Ersdotter.
Född 1819-10-07 i Bäck, Marby (Z).
Död 1882-12-23 i Myckelåsen, Marby (Z).
Mmf Erik Olofsson.
Född 1782-03-05 i Gåje, Hallen (Z).
Död 1864-05-24 i Myckelåsen, Marby (Z).
Bonde.
Mmff Olof Ersson.
Född 1755-10-22 i Västanede, Norderö (Z).
Död 1848-08-27 i Gåje, Hallen (Z).
Bonde i Gåje, Hallen (Z).
Mmfm Anna Ersdotter.
Född 1757-02-27 i Sundsbacken, Hallen (Z).
Död 1836-10-19 i Gåje, Hallen (Z).
Mmm Karin Ersdotter.
Född 1779-11-08 i Hammarnäs, Hallen (Z).
Död 1835-12-10 i Myckelåsen, Marby (Z).
Mmmf Erik Kielsson.
Född 1736-02-03 i Mårdsund, Hallen (Z).
Död 1810-08-16 i Hammarnäs, Hallen (Z).
Bonde.
Mmmm Kerstin Bertilsdotter.
Född 1735-03-01 i Överhallen, Hallen (Z).
Död 1803-04-19 i Hammarnäs, Hallen (Z).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Synpunkter tas gärna emot via email :

Framställd 2015-11-14 av Kennet Melander med hjälp av Disgen version 8.2d.
Startsida.