Antavla Erika Kristina Björk f Andersson
1901-1985

Generation 0 - 4

Gen 0  Gen 1  Gen 2  Gen 3  Gen 4 
Erika Kristina Björk f Andersson.
Född 1901-09-24 i Kläppe 2 (Välje), Marby (Z).
Död 1985-03-22 i Kläppe, Marby (Z).
 
F Sellins Anders Andersson.
Född 1863-12-10 i Arvesund, Hallen (Z).
Död 1933-01-19 i Kläppe, Marby (Z).
Bonde.
Ff Anders Nilsson.
Född 1824-02-17 i Hästön, Mattmar (Z).
Död 1906-08-09 i Arvesund, Hallen (Z).
Bonde i Arvesund.
Fff Nils Andersson.
Född 1794-03-04 i Hästön, Mattmar (Z).
Död 1874-05-22 i Halabacken, Mattmar (Z).
Bonde.
Ffff Anders Andersson Qvickenström.
Född 1760-10-07 i Kvissle 1, Mattmar (Z).
Död 1835-03-27 i Hästön, Mattmar (Z).
Dragon, Bonde i Hästön, Mattmar (Z).
Fffm Ursilla Nilsdotter.
Född 1769-06-11 i Hållbacken, Mattmar (Z).
Död 1842-11-13 i Hästön, Mattmar (Z).
Ffm Gertrud Andersdotter.
Född 1792-09-30 i Kyrkbyn, Mattmar (Z).
Död 1874-11-30 i Halabacken, Mattmar (Z).
Ffmf Anders Nilsson Flodahl.
Född 1754-07-15 i Kyrkbyn, Mattmar (Z).
Död 1812-02-05 i Kyrkbyn, Mattmar (Z).
Dragon, Landbonde i Kyrkbyn, Mattmar (Z).
Ffmm Karin Ersdotter.
Född 1752-03-09 i Kluk, Mattmar (Z).
Död 1823-08-30 i Kyrkbyn, Mattmar (Z).
Fm Sigrid Halvarsdotter.
Född 1830-10-07 i Bynom, Hallen (Z).
Död 1896-02-18 i Sundsbacken, Hallen (Z).
Fmf Halvar Larsson Hjärpe.
Född 1770-11-22 i Bye, Mattmar (Z).
Död 1844-05-21 i Bynom, Hallen (Z).
Torpare i Bynom, Hallen (Z).
Fmff Lars Larsson.
Född 1724-10-30 i Kluk, Mattmar (Z).
Död 1781-10-06 i Bye, Mattmar (Z).
Bonde i Bye, Mattmar (Z).
Fmfm Malin Olofsdotter.
Född 1731-03-24 i Bye, Mattmar (Z).
Död 1785-08-23 i Bye, Mattmar (Z).
Fmm Agnes Ersdotter.
Född 1792-04-16 i Valne, Alsen (Z).
Död 1843-12-01 i Bynom, Hallen (Z).
Fmmf Erik Nilsson Vinter.
Född 1754-04-09 i Valne, Alsen (Z).
Död 1836-02-01 i Valne, Alsen (Z).
Torpare i Valne, Alsen (Z).
Fmmm Sigrid Olofsdotter.
Född 1769-12-29 i Valne, Alsen (Z).
Död 1846-02-19 i Alsen (Z).
M Ingeborg Kristina "Emma" Persdotter Sellin.
Född tvilling 1871-06-24 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Död 1912-06-27 i Kläppe, Marby (Z).
Mf Per Sellin f Jonsson.
Född 1829-05-20 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Död 1890-05-25 i Kläppe, Marby (Z).
Fältjägare, torpare i Edsåsen.
Bonde i Kläppe.
Mff Jon Sundqvist f Andersson.
Född 1795-04-17 i Romo, Undersåker (Z).
Död 1868-07-21 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Fältjägare, Torpare.
Mfff Anders Aronsson Sjöberg.
Född 1762-07-01 i Romo, Undersåker (Z).
Död 1828-02-19 i Nyland, Undersåker (Z).
Torpare.
Mffm Brita Jonsdotter.
Född 1765-04-01 i Rista, Undersåker (Z).
Död 1858-07-30 i Nyland, Undersåker (Z).
Mfm Ingeborg Persdotter.
Född 1800-08-11 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Död 1885-01-06 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Mfmf Per Jönsson.
Född 1765-07-07 i Så, Åre (Z).
Död 1835-01-26 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Torpare.
Mfmm Elin Olofsdotter.
Född 1768-01-25 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Död 1821-07-29 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Mm Kerstin Persdotter Stadig.
Född 1837-03-06 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Död 1916-01-08 i Kläppe, Marby (Z).
Mmf Per Jonsson Stadig.
Född 1807-09-24 i Stårsta, Edsåsen, Undersåker (Z).
Död 1875-07-22 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Bonde i Korom, Edsåsen.
Mmff Jonas Jonsson Stadig.
Född 1771-08-06 i Vik, Åre (Z).
Död 1840-11-15 i Järpen, Undersåker (Z).
Torpare, bruksarbetar.
Mmfm Kerstin Olofsdotter.
Född 1780-03-16 i Vallan, Åre (Z).
Död 1828-03-08 i Järpen, Undersåker (Z).
Mmm Karin Ersdotter.
Född 1815-01-26 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Död 1887-03-23 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Mmmf Erik Olofsson.
Född 1768-02-28 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Död 1821-08-16 i Edsåsen, Undersåker (Z).
Bonde i Edsåsen.
Mmmm Anna Olofsdotter.
Född 1776-04-07 i Ottsjö, Undersåker (Z).
Död 1818-11-19 i Edsåsen, Undersåker (Z).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Synpunkter tas gärna emot via email :

Framställd 2015-11-14 av Kennet Melander med hjälp av Disgen version 8.2d.
Startsida.