Antavla Elna Linnéa Bäse f Forslund
1904-1987

Generation 0 - 4

Gen 0  Gen 1  Gen 2  Gen 3  Gen 4 
Elna Bäse f Forslund (Klicka)
Elna Linnéa Bäse f Forslund.
Född 1904-10-16 i Österfors, Gagnef (W).
Död 1987-06-16 i Utmeland, Mora (W).
 
 Forslund (Klicka)
F Gryt Anders Forslund.
Född 1870-03-02 i Österfors, Gagnef (W).
Död 1949-03-01 i Färnäs, Mora (W).
Sågverksarbetare.
Ff Gryt Olof Olsson.
Född 1833-11-22 i Österfors 7, Gagnef (W).
Död 1906-07-13 i Österfors, Gagnef (W).
Bonde.
Fff Gryt Olof Olsson.
Född 1805-01-22 i Österfors, Gagnef (W).
Död 1839-02-24 i Österfors 7, Gagnef (W).
Ffff Gryt Olof Ersson.
Född 1773-12-16 i Österfors, Gagnef (W).
Död 1840 i Gagnef (W).
Fffm Gryt Brita Andersdotter.
Född 1771 i Gagnef (W).
Död 1827 i Gagnef (W).
Ffm Lasses Kerstin Jansdotter.
Född 1807-08-24 i Moje 6, Gagnef (W).
Död 1890-03-12 i Österfors 25, Gagnef (W).
Ffmf Jans Johan "Jan" Jansson.
Född 1763-12-06 i Moje 6, Gagnef (W).
Död 1822-06-12 i Moje 9, Gagnef (W).
Ffmm Krus Cherstin Andersdotter.
Född 1772-06-19 i Österfors 35, Gagnef (W).
Död 1853-11-30 i Moje 12, Gagnef (W).
Fm Blom Kerstin Hansdotter.
Född 1831-02-26 i Gagnefsbyn 11, Gagnef (W).
Död 1893-09-10 i Österfors 25, Gagnef (W).
Piga.
Fmf Stolpes Hans Olsson Blom.
Född 1800-10-12 i Gagnefsbyn 11, Gagnef (W).
Död 1853-04-09 i Gagnefsbyn 14, Gagnef (W).
Fmff Tures Olof Jansson Stolpe.
Född 1757-08-06 i Nordbäck, Gagnef (W).
Död 1807 i Gagnefsbyn, Gagnef (W).
Fmfm Anna Hansdotter.
Född 1755-11-14 i Gagnefsbyn 7, Gagnef (W).
Död 1827.
Fmm Zachris Karin Olsdotter.
Född 1801-11-20 i Rista 17, Gagnef (W).
Död 1839 i Gagnefsbyn 11, Gagnef (W).
Piga.
Fmmf Olof Larsson.
Född 1776-03-27 i Djur, Gagnef (W).
Död 1809-06-16 i Rista 17, Gagnef (W).
Fmmm Zachris Anna Zachrisdotter.
Född 1777-04-13 i Rista 17, Gagnef (W).

 Olsdotter (Klicka)
M Gryt Britta Olsdotter.
Född 1881-09-16 i Österfors, Gagnef (W).
Död 1958-03-17 i Färnäs, Mora (W).
Mf Gryt Olof Jansson.
Född 1841-12-15 i Österfors, Gagnef (W).
Död 1919-10-30 i Bäsna, Gagnef (W).
Sågverksarbetare 1890.
Mff Gryt Jan Olsson.
Född 1811-09-07 i Österfors, Gagnef (W).
Död 1884-05-17 i Österfors, Gagnef (W).
Mfff Gryt Olof Ersson.
Född 1773-12-16 i Österfors, Gagnef (W).
Död 1840 i Gagnef (W).
Mffm Gryt Brita Andersdotter.
Född 1771 i Gagnef (W).
Död 1827 i Gagnef (W).
Mfm Anna Persdotter.
Född 1810-11-03 i Nysäl, Djurås, Gagnef (W).
Död 1881-01-22 i Österfors, Gagnef (W).
Mfmf Per Persson Lars.
Född 1780-10-09 i Nysäl, Djurås, Gagnef (W).
Död 1814-01-.. i Nysäl, Djurås, Gagnef (W).
Mfmm Tjäder Margta Andersdotter.
Född 1786-05-13 i Björka, Gagnef (W).
Död 1853-03-05 i Nysäl, Djurås, Gagnef (W).
Mm Pell Anna Olsdotter.
Född 1844-05-20 i Bäsna, Gagnef (W).
Död 1920-01-20 i Bäsna, Gagnef (W).
Mmf Okänd.


 
 
Mmm Magg Anna Persdotter.
Född 1816-07-24 i Bäsna, Gagnef (W).
Död 1855-07-19 i Lasarettet Falun.
Mmmf Pelles Per Danielsson.
Född 1779-04-17 i Bäsna, Gagnef (W).
Död 1838 i Bäsna, Gagnef (W).
Mmmm Anna Larsdotter.
Född 1778-08-06 i Rista, Gagnef (W).
Död 1837 i Bäsna, Gagnef (W).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Synpunkter tas gärna emot via email :

Framställd 2015-05-22 av Kennet Melander med hjälp av Disgen version 8.2d.
Startsida.