Antavla Elsa Kristina Sundgren f. Bolin
1904-1973

Generation 0 - 4

Gen 0  Gen 1  Gen 2  Gen 3  Gen 4 
Elsa Kristina Sundgren f. Bolin.
Född 1904-09-18 i Maria Magdalena (AB).
Död 1973-04-30 i Högalid (AB).
Biträde.
 
F Anders Arvid Sundgren.
Född 1880-08-31 i Ovansjö (X).
Död 1950-04-20 i Katarina (AB).
Målarmästare.
Ff Anders Sundgren.
Född 1821-05-14 i Sälgbroarna, Backberg, Ovansjö (X).
Död 1898-02-15 i Fattigstugan, Ovansjö (X).
Torpare, dagkarl i Ovansjö (X).
Fff Eric Ersson Sundgren.
Född 1791-02-19 i Nygården, Sundborn (W).
Död 1861-11-24 i Ovansjö (X).
Gruvarbetare, dagkarl, torpare.
Ffff Erik Månsson.
Född 1762-10-30 i Nygården, Sundborn (W).

Smältare.
Fffm Catharina Ersdotter Östberg.
Född 1762-02-11 i Stora Skedvi (W).

Ffm Lisa Andersdotter.
Född 1786 i Ovansjö (X).
Död 1858-11-30 i Ovansjö (X).
Ffmf Anders Andersson.
Född 1751.
Död 1812-06-25 i Ovansjö (X).
Torpare.
Ffmm Märtha Olsdotter.
Född 1756.
Död 1834-12-21 i Fattigstugan, Ovansjö (X).
Fm Anna Jansdotter.
Född 1850-03-20 i Lund, Årsunda (X).

Fmf Jan Andersson.
Född 1820-04-22 i Åsen, Ovansjö (X).
Död 1890-01-11 i Lund, Årsunda (X).
Torpare i Lund, Årsunda (X).
Fmff Anders Kristofersson.
Född 1791-02-03 i Backberg, Ovansjö (X).
Död 1856-04-16 i Åsen, Ovansjö (X).
Bergsman i Åsen.
Fmfm Brita Åkesdotter.
Född 1792-09-16 i Åsen, Ovansjö (X).
Död 1866-12-27 i Åsen, Ovansjö (X).
Fmm Anna Olsdotter.
Född 1820-02-14 i Lund, Årsunda (X).
Död 1888-04-18 i Lund, Årsunda (X).
Fmmf Olof Larsson Lång.
Född 1785-09-28 i Lund, Årsunda (X).
Död 1834-05-03 i Lund, Årsunda (X).
Soldat No 134.
Fmmm Anna Andersdotter.
Född 1786-02-14 i Zvedenge, Lund, Årsunda (X).
Död 1856-09-10 i Lund, Årsunda (X).
M Jenny Bolin.
Född 1877-08-28 i Bökhult, Pjätteryd (G).
Död 1965-07-13 i Katarina (AB).
Mf Nils Bolin.
Född 1840-04-05 i Virkenhult torp, Virestad (G).

Grenadjär No 31.
Mff Klemet Nilsson Wass.
Född 1813-11-07 i Dragontorpet, Välje Västregård, Virestad (G).
Död 1868-05-16 i Virkenhult torp, Virestad (G).
Soldat no 29 vid Allbo kompani.
Mfff Nils Svensson Wass.
Född 1786.

Dragon i Välje Västregård, Virestad (G).
Mffm Cherstin Clemmetsdotter.
Född beräknat 1777.
Död 184?-12-29 i Backstugan, Baggås, Virestad (G).
Mfm Anna Maria Johansdotter.
Född 1808-03-19 i Soldattorpet, Långhults Mellangård, Ryssby (G).
Död 1888-10-01 i Stensnäs, Garanshult Västregård, Virestad (G).
Mfmf Johannes Ryss.
Född 1781.
Död 1808 i Ryssby (G).
Soldat i Långhults Mellangård, Långhult, Ryssby (G).
Mfmm Stina Ingemarsdotter.
Född 1780-07-01 i Kullen, Granhult, Ryssby (G).
Död 1842-06-03 i Kullen, Granhult, Ryssby (G).
Mm Stina Olofsdotter.
Född 1837-03-04 i Soldattorpet, Holkya norrgård, Virestad (G).

Mmf Olof Jönsson.
Född 1805-09-16 i Rephult, Stenbrohult (G).
Död 1884-12-19 i Aspholmen, Buhult Södregård, Virestad (G).
Torpare, Backstugusittare.
Mmff Jöns Germundsson.
Född 1771-09-05 i Degerön, Virestad (G).
Död 1847-03-05 i Holkya norrgård, Virestad (G).
Bonde.
Mmfm Britta Bengtsdotter.
Född 1777 i Virestad (G).
Död 1839-12-12 i Holkya norrgård, Virestad (G).
Mmm Katarina Jönsdotter.
Född 1805-07-08 i Värpeshult, Stenbrohult (G).
Död 1885-01-08 i Pjätteryd (G).
Mmmf Jöns Bengtsson.
Född 1763-11-10.

Mmmm Kerstin Jönsdotter.
Född 1764.

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Synpunkter tas gärna emot via email :

STARTSIDA
Framställd 2009-12-31 av Kennet Melander med hjälp av Disgen version 8.2-1.
Startsida.