Antavla Arne Gustaf Rikard Broström
1905-1974

Generation 0 - 4

Gen 0  Gen 1  Gen 2  Gen 3  Gen 4 
Arne Gustaf Rikard Broström.
Född 1905-08-04 i Katarina (AB).
Död 1974-09-20 i Högalid (AB).
Sten- och byggnadsarbetare.
 
F Ernst Gustaf Broström.
Född 1867-11-28 i Vattholma, Lena (C).
Begravd 1942-02-08 i nr 1764E, kv 45, Skogskyrkogården.
Smed, järnarbetare.
Ff Ernst Ludvig Broström.
Född 1830-09-23 i No 30, 2. Roten, Skövde (R).
Död 1882-06-22 i Brunna, Lena (C).
Sadelmakare.
Fff Carl Fredrik Broström.
Född 1797-10-20 i Klockargården, Frösunda, Kalmar (C).
Död 1854-10-18 i No 30, 2. Roten, Skövde (R).
Rådman, kopparslagarmästare.
Ffff Johan Petter Broström.
Född 1762 i Stockholm.
Död 1807-06-09 i Klockargården, Frösunda, Kalmar (C).
Sergeant.
Klockare i Kalmar (C).
Fffm Anna Hedvig Leufgren.
Född 1770-11-22 i Östersta, Kungs-Husby (C).

Ffm Sara Christina Fogelmark.
Född 1804-04-14 i Hjo stadsförs (R).
Död 1859-04-20 i No 30, 2. Roten, Skövde (R).
Ffmf Jacob Fogelmark.
Född 1772-01-24 i Askersund (T).
Död 1824-11-10 i Hjo stadsförs (R).
Kopparslagare.
Ffmm Catharina Jönsdotter.
Född 1757 i Fröjered (R).
Död 1817-08-17 i Hjo stadsförs (R).
Fm Margaretha Charlotta Kinn.
Född 1838-07-21 i Vattholma, Lena (C).
Död 1918-10-08 i Lena (C).
Fmf Rickard Kinn.
Född 1789-11-24 i Vattholma, Lena (C).
Död 1872-01-04 i Vattholma, Lena (C).
Hammarsmed i Vattholma, Lena (C).
Fmff Johan Kinn.
Född 1756-10-15 i Vattholma, Lena (C).
Död 1832-02-05 i Vattholma, Lena (C).
Hammarsmed.
Fmfm Johanna Ström.
Född 1760.
Död 1838-01-04 i Vattholma, Lena (C).
Fmm Greta Maria Hansdotter.
Född 1799-03-26 i Södergärde, Tensta (C).
Död 1865-12-04 i Vattholma, Lena (C).
Fmmf Hans Andersson.
Född 1758-12-29 i Tensta (C).
Död 1817-08-20 i Södergärde, Tensta (C).
Bonde i Södergärde, Tensta (C).
Fmmm Maja Eriksdotter.
Född 1764-03-15 i Järlebo, Dannemora (C).
Död 1855-02-19 i Södergärde, Tensta (C).
M Augusta Vilhelmina Holmstedt.
Född 1870-06-04 i Karby, Täby (AB).
Begravd 1939-02-19 i nr 1764E, kv 45, Skogskyrkogården.
Piga,sömmerska,tvätterska.
Mf Frans Abraham Holmstedt.
Född 1828-12-26 i Bockholmssund, Ekerö (AB).
Död 1883-12-07 i Fattigstugan, Täby (AB).
Arbetskarl.
Mff Anders Abraham Holmstedt.
Född 1794-09-18 i Strängnäs domkyrkoförs (D).
Död 1840-03-26 i Hammarsund, Ekerö (AB).
Båtskeppare.
Torpare i Hammarsund, Ekerö (AB).
Mfff Abraham Holmstedt.
Född 1769 i Västerås.

Skeppare.
Mffm Christina Persdotter Ehrling.
Född 1764-03-29 i L Rullingen, Strängnäs landsförs (D).

Mfm Maria Cathrina Charlotta Hollander.
Född 1794-08-12 i Maria Magdalena (AB).
Död 1865-05-06 i Hummelvreten, Ekerö (AB).
Mfmf Lars Hollander.
Född 1767-05-15 i Tårterviken, Hållnäs (C).
Död 1813-05-28 i Ladvik, Salem (AB).
Skomakare.
Mfmm Christina Maria Catharina Baugner.
Född 1766.
Död 1827-09-29 i Bockholmssund, Ekerö (AB).
Mm Anna Charlotta Mattsdotter Knisberg.
Född 1833-04-29 i Knista, Sollentuna (AB).
Död 1875-10-03 i Långbacken, Karby, Täby (AB).
Mmf Matts Andersson Knisberg.
Född 1804-09-30 i Roten, Gottröra (AB).
Död 1846-05-20 i Sollentuna (AB).
Båtsman no 61 i Knista, Sollentuna (AB).
Mmff Anders Matsson.
Född 1772-09-.. i Frubol, Gottröra (AB).

Torpare i Roten, Gottröra (AB).
Mmfm Karin Persdotter.
Född omkring 1780-11-20 i Gottröra (AB).

Mmm Brita Cajsa Ersdotter.
Född 1808-08-11 i Slunsta, Orkesta (AB).
Död 1870-11-25 i Täby (AB).
Mmmf Erik Bräckt.


Soldat.
Mmmm Brita Persdotter.
Född 1770 i Markim (AB).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Synpunkter tas gärna emot via email :

STARTSIDA
Framställd 2009-12-14 med hjälp av Disgen version 8.2-1.